گندم‌نمایان جوفروش! — فلُّ سَفَه
www.Fallosafah.org
شماره: ۵۹۰
عنوان: گندم‌نمایان جوفروش!
نويسنده: محمد سعید حنایی کاشانی
درج: يكشنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۴:۴۰ ب ظ
آخرين ويرايش: يكشنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۴:۴۱ ب ظ


  • گندم‌نمایان جوفروش!

راویان اخبار روایت کرده‌اند که امام جمعهٔ مشهد آقای علم‌الهدی در نماز جمعه این هفتهٔ  مشهد روایتی نقل کرده است از امام جعفر صادق (ع) تا بگوید با چه راهبردی می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد:

«از راهبرد امام صادق برای مشکلات معیشتی امروز استفاده کنیم. ... امام صادق گفته بود نان را از مخلوط گندم و جو تهیه کنید زیرا گندم گران است. این یک راهبرد برای امروز ماست».

از این نقل قول چنین برمی‌آید که گویا حضرت ایشان گمان کرده است که امروز هم همچون عصر امام صادق (ع) جو «ارزان‌تر» از گندم است که آن را بتوان با «گندم» در آمیخت و نان ارزان‌تری به دست آورد و بنابراین این هم راه حلی است برای کاهش هزینه‌ها! اما بنا به ضرب‌المثل‌هایی که می‌گویند: «نخورده‌ایم نان گندم، اما دیده‌ایم دست مردم» یا «گندم‌نمایان جوفروش» که همه حاکی از گرانی «گندم» نسبت به «جو» در اعصار گذشته بوده است، من که هم نان گندم خورده‌ام و هم نان جو و اکنون به علت گرانی نان جو دوباره به نان گندم برگشته‌ام به علمای اعلام اسلام که گویی هیچ گاه نان جو نخورده‌اند و دست مردم هم ندیده‌اند عرض می‌کنم که قیمت نان جو تا همین یکی دو ماه پیش چند بود و چند شد تا اول علم خود را به «روز» کنند، و اگر نخورده‌اند یا دست مردم ندیده‌اند، قیمت امروز آن را بدانند و دوم بدانند که چقدر روزگار ما با روزگار امام جعفر صادق (ع) فرق کرده است و حالا دیگر کسی «جو» را جای گندم جا نمی‌زند و نمی‌فروشد که متقلب و دورو شمرده شود، چون گویا «جو» از گندم گران‌تر شده است! و امروز البته شاید بهتر باشد که مردم اگر وسع‌شان برسد نان گندم نخورند یا کمتر بخورند یا از یک سنی، برای حفظ سلامتی، نان جو بخورند. اما آیا امروز مردم توان خرید نان جو را دارند؟

 من تا همین چند هفته پیش، از اسفند سال گذشته، از به اصطلاح «هایپر» محل‌مان که خودش نان‌ و شیرینی هم می‌پزد یک قالب نان جو را می‌خریدم به ۹ هزار تومان که قیمت اعلام‌شدهٔ آن ۱۰ هزار تومان بود و در صندوق ۹ هزارتومان حساب می‌شد و هزار تومان تخفیف می‌خورد. از اواخر فروردین این قیمت تغییر کرد به ۱۵هزارتومان که در صندوق حساب می‌شد: ۱۳ هزار و پانصد تومان. باز خریدم. اما یک باره بعد از اعلام قیمت آرد جدید، از دو سه هفته پیش، این نان باز در طی یک ماه جهش قیمت کرد و شد: ۲۵ هزار تومان! تا امروز دیگر نخریده‌ام و برگشته‌ام به همان نان بربری و سنگک قدیمی با همان قیمت سابق (تا کی باز اینها گران شود!). چون حقوق من امسال تنها ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است و خرجم طی همین یکی دو ماه نسبت به سال گذشته یک باره دو برابر شده است (البته این چند سال تقریباً هر سال همین طور بوده است!). بنابراین صبر می‌کنم تا ببینم کی باز میلم می‌کشد که ولخرجی کنم و نان جو بخورم تا کمتر بخورم و کمترچاق شوم! یا کی حقوق یا درآمدم سه برابر می‌شود؟ (البته اگر نان به همین قیمت بماند و شش برابر نشود!). باری، تا آنجا که به روایت مربوط می‌شود باید خدا را شاکر باشیم که دراین روایت آمده است که گندم و جو را با هم مخلوط کنید و نه، مثلاً، گندم را با کاه! اما ترسم از این است که فردا کسی روایتی پیدا کند که در آن آمده باشد گندم را با کاه یا خاک اره مخلوط کنید! آن‌گاه چه خاکی باید بر سرمان بریزیم؟ باری، تا آن زمان شاید بهتر آن باشد که به قول حافظ عمل کنیم:

حافظ ابنای زمان را غم مسکینان نیست
زین میان گر بتوان به که کناری گیرند
يکشنبه، ۳ شهريور ۱۳۸۱ / پنجشنبه، ۳ اسفند ۱۴۰۲
همه‌ی حقوق محفوظ است
Fallosafah.org— The Journals of M.S. Hanaee Kashani
Email: fallosafah@hotmail.com/saeed@fallosafah.org